Zamena ulja motora i filtera ulja
Zamena ulja motora i filtera ulja obavlja se prema servisnom intervalu održavanja ili kada se uklanja karter zbog servisnih radova na motoru. Servisni interval propisuje proizvođač vozila i može da se zasniva na intervalu kilometraže, vremenskom intervalu, uslovima eksploatacije ili vremenskom trajanju ulja. Tip i količinu ulja motora takođe propisuje proizvođač.
Ulje motora se vremenom zaprlja i istroše se aditivi. Takođe, usled habanja delova motora mali komadi metala dospeju u ulju. Filter odstranjuje čestice koje se nađu u ulju, kao što su čađ nastao od sagorevanja ili male metalne opiljke. Teže čestice padaju na dno kartera. Filter ulja se periodično menja kako bi se osiguralo da se ne začepi čime bi ograničio protok ulja i nesmetano podmazivanje delova motora.
Za duži i pravilan rad motora periodično se uklanja zaprljano i istrošeno ulje, kao i zaprljan filter ulja. Interval zamene i vrstu motornog ulja propisuje proizvođač vozila i potrebno je pridržavati se datih preporuka.
Zamena ulja motora
Ispuštanje ulja iz motora obavllja se kada se motor potpuno zagreje. Ovo pomaže da se nećistoće lakše pomešaju sa uljem i zajedno izbace iz motora. Potrebno je biti oprezan pri ispuštanju jer je temperatura ulja između 90-140 °C i može da vas opeče.
Ispusni čep se nalazi na donjem ili bočnom delu kartera. Vozilo se dizalicom podigne na odgovarajuću visinu. Ispod motora se postavlja odvodna posuda u blizini odvodnog čepa procenjujući putanju ulja kada se čep ukloni.
Kod nekih vozila ispusni čep je magnetni da privlači metalne opiljke koji se talože na dno kartera. Sa skidanjem čepa izvlače se opiljci i pre montaže potrebno ga je očistiti.
Na čepu za istakanje ulja nalazi se zaptivka koju nakon skidanja čepa treba pregledati i eventualno zameniti. Zaptivke od plastike, aluminijuma ili kompozitnog materijala su za jednokratnu upotrebu. One se menjaju jer su deformisane kako bi se prilagodile nepravilnostima kartera i čepa. Takva zaptivka pri ponovnoj upotrebi neće dobro da se prilagodi i doći će do curenja ulja. Prekomernim zatezanjem može da se ošteti navoj na karteru posebno ako je od aluminijuma. Samo silikonske zaptivke mogu da se koriste iznova ako nisu oštećene.
Čepove treba zategnuti odgovarajućom silom zatezanja. Ako je labavo zategnut tokom vožnje čep može da otpadne, da iscuri ulje što može da dovede do uništavanja motora ako se odmah ne zaustavi. Sa druge strane, ako se čep pretegne mogu da se oštete navoji na karteru što zahteva zamenu kartera posebno ako je aluminijuski.
Kada su postavljeni ispusni čep i novi felter ulja, vozilo se spušta, skida se poklopac za ulje i doliva odgovarajuće ulje prema preporuci proizvođača vozila. Nakon sipanja preporučene količine proverava se nivo ulja, startuje se motor i prati stanje oko čepa i filtera da nema curenje, nivo i pritisak ulja. Ako je niži pritisak ili je nedovoljan nivo zaustavlja se motor i doliva ulje. Kada motor dostigne radnu temperaturu još jednom se proveri nivo i po potrebi se dolije ulje do maksimuma.
Zamena filtera ulja
Dok ulje kruži kroz sistem za podmazivanje filter odstranjuje čestice iz ulja koje nastaju iz različitih izvora (čađ, opiljci…). Postoje dva tipa filtera za ulje, navojni i ketridž.
Navojni je jednodelni filter za kućištem i navojnom bazom. Skida se posebnim ključem za filtere a montira isključivo ručno. Filter se isporučuje sa gumenim zaptivnim prstenom. Uvek treba proveriti da se stari zaptivni prsten skine jer se često zalepi na blok motora. Ako se novi montira preko starog, tokom rada motora doći će do curenja ulja.
Kada se montira navojni filter preko površine zaptivnog prstena namaže se malo ulje. Na taj način se podmazuje tako da se okreće zajedno sa filterom dok se zateže. Nepodmazana zaptivka tokom zatezanja može da ispadne iz žleba filtera i da dođe do curenja ulja.
Navojni filter ulja
Prilikom montaže navojnog filtera potrebno je voditi računa o pravilnom užebljenju i sili pritezanja. Da bi ste bili sigurni da nije došlo do ukosog užebljenja, lagano rukom započnite montažu i pokušajte da izvučete filter. Ako se ne izvuče onda je filter pravilno užebljen i može da se montira do kraja. Zatim se filter zavrti pet punih navoja dok zaptivka ne dodirne ležište bloka. Ako se ne zavrti na najmanje pet punih okretaja rukom, odvrnite ga i pokušajte ponovo. Jednom kada se pravilno zavrti, možete ga ručno zategnuti kako je odredio proizvođač filtera, obično oko tri četvrtine do jednog okreta što je dovoljna sila zatezanja.
Drugi tip filtera ima metalno ili plastično kućište za višekratnu upotrebu i zamenljivi uložak filtera, ketridž. Kada se uložak filtera ukloni, kućište se očisti a uložak i svi zaptivni prstenovi se zamene novim. Neki filteri se nalaze pri dnu motora a neki na vrhu. Ako je filter na vrhu motora, velika je šansa da ćete morati da napunite kućište filtera pre postavljanja poklopca.
Postupak – zamena ulja motora i filtera ulja
Da bi se obavila zamena ulja motora i filtera ulja, pratite sledeće korake:
Neka najčešća pitanja
Kada se menja ulje u motoru?
Interval zamene ulja motora propisuje proizvođač vozila. Postoje dva parametra koja utiču na zamenu ulja, vremenski period i pređena kilometraža. Dok je vremenski period uvek konstantan, pređena kilometraža do zamene ulja zavisi od vrste ulja (mineralno, polusintetičko, sintetičko ili ful sintetičko). Kada se koristi sintetičko ulje period zamene je jedna godina ili 15.000 km pređenog puta. Uslovi vožnje takođe utiču na period zamene ulja motora. Ako se često voze kraće relacije, aditivi u ulju se brže razgrade i period zamene ulja je kraći.
Da li motorno ulje ima rok trajanja?
Motorno ulje ima vek trajanja. Aditivi u ulju koji služe za poboljšanje viskoziteta i ispiranje vremenom se razgrade čime smanjuju kvalitet ulja. Ako je ulje motora u originalnoj ambalaži i nije otvarano, rok trajanja je od 3 do 5 godina. Međutim, otvorena ambalaža omogućava prodor spoljašnjeg vazduha i prašine čime se ubrzava razgradnja aditiva u ulju i vek trajanja se skraćuje na 6 meseci. Nakon isteka roka trajanja ulje motora ima slabiji učinak u podmazivanju i čuvanju motora.