Naslovna slika

Izvlačenje vazduha iz glavnog kočionog cilindra

Nakon skidanja, popravke ili zamene glavnog kočionog cilindra obavlja se izvlačenje vazduha iz cilindra na radnom stolu. Izvlačenje vazduha na radnom stolu omogućava lakše odstranjivanje vazduha iz hidrauličnog sistema kada se glavni kočioni cilindar ugradi na mesto. U suprotnom, vazduh u cilindru direktno dospeva u hidraulučni sistem čime sprečava da se stvori pritisak i otežava izvlačenje vazduha iz celog kočionog sistema.

Izvlačenje vazduha iz glavnog kočionog cilindra na radnom stolu. Grafički prikaz postupka odzračivanja kočionog cilindra

Postupak za izvlačenje vazduha iz glavnog kočionog cilindra na radnom stolu

Prvo se uklanja stara kočiona tečnost iz rezervoara. Zatim se skidaju svi vodovi na cilindru i matica koja spaja glavni kočioni cilindar i servo uređaj. Meri se dužina potisne poluge klipa glavnog kočionog cilindra.

Glavni kočioni cilindar se skida i postavlja na stegu tako da šapama obuhvatimo ušice cilindra. Sa jedne strane cilindra blokiramo izlaze priključke stoperima. Na drugom kraju povezujemo creva za izvlačenje vazduha u izlazne priključke na cilindru, a drugi krajkraj creva ubacujemo u rezervoar. Napunimo rezervoar do pola čistom kočionom tečnošću.

Odgovarajućim alatom lagano potisnemo klip u kočioni cilindar. Stvoreni pritisak unutar cilindra treba da potisne vazduh i staru kočionu tečnost kroz creva u rezervoar. Otpustimo klip da se vrati u početni položaj. Postupak ponavljamo dok se svi vazdušni mehurići ne uklone iz glavnog kočionog cilindra.

Nakon izvlačenja vazduha, montiramo glavni kočioni cilindar na servo uređaj i pričvrstimo ga zavrtnjima. Skinemo creva i stopere sa cilindra i povežemo kočione vodove. Dolijemo kočionu tečnost u rezervoar. Sada je glavni kočioni cilindar bez vazduha i spreman za rad na kočionom sistemu.

Dužina potisne poluge glavnog cilindra je važna ali ona ne zahteva podešavanje jer je njen položaj zaključan. Samo u sledećim situacijama potrebno je podesiti dužinu poluge: ako je neko promenio dužinu, kada je spona papučice kočnice popravljena ili podešena ili kada se menja pojačavač sile kočenja (servo). Zamena kočionog cilindra ne zahteva podešavanje dužine potisne poluge.

Za izvlačenje vazduha iz glavnog kočionog cilindra na radnom stolu, sledite sledeće korake:

Maska-korak-150x150 zamena za sliku kao korak postupka Izvlačenje vazduha iz glavnog kočionog cilindra

Skidanje glavnog kočionog cilindra sa vozila

Ukloniti staru kočionu tečnost iz rezervoara. Skinuti sve kočione vodove sa cilindra. Odviti maticu koja spaja cilindar i servo uređaj. Skinuti cilindar sa vozila. Izmeriti dužinu klipa glavnog kočionog cilindra.

Maska-korak-150x150 zamena za sliku kao korak postupka Izvlačenje vazduha iz glavnog kočionog cilindra

Priprema za izvlačenje vazduha iz glavnog kočionog cilindra

Skinuti kočioni cilindar postaviti na stegu. Na jednoj strani cilindra na izlaznim priključcima postaviti stopere. Creva za izvlačenje vazduha povezati na ostale izlazne hidraulične priključke kočionog cilindra. Drugi kraj creva ubaciti u rezervoar. Napuniti rezervoar do pola čistom ili novom kočionom tečnošću.

Maska-korak-150x150 zamena za sliku kao korak postupka Izvlačenje vazduha iz glavnog kočionog cilindra

Izvlačenje vazduha iz glavnog kočionog cilindra

Lagano pritisnuti i otpustiti klip kočionog cilindra i posmatrati kočionu tečnost koja prolazi kroz creva za izvlačenje vazduha iz cilindra u rezervoar. Postupak ponavljati sve dok se ne uklone vazdušni mehurići iz kočione tečnosti.

Maska-korak-150x150 zamena za sliku kao korak postupka Izvlačenje vazduha iz glavnog kočionog cilindra

Ugradnja glavnog kočionog cilindra na vozilo

Povezati glavni kočioni cilindar na servo uređaj i učvrstiti maticama. Skinuti stopere i sva creva za izvlačenje vazduha. Povezati kočione vodove na kočioni cilindar. Doliti kočionu tečnost u rezervoar na odgovarajući nivo.

Takodje pogledajte

Merni kalibrisani listići raznih dimenzija. Slika kao link ka stranici sajta. U donjem delu slike na crnoj traci krupnim belim slovima piše Merni listići
Serviser u zaštitnim plavim rukavicama drži ručni odvijač sa nastavkom prislonjen na jedan od zavrtnja glave motora. Glava motora je bez poklopca i vide se ventili sa oprugama. U pozadini se vidi deo radionice sa kolicima za alat i pokretnim stolom na kome je odložen skinuti poklopac glave motora. pod radionice je braon, a zidovi su plavi.
Dijagnostika upravljačkog sistema na osnovu žalbe vozača na upravljivost. Slika kao link ka stranici sajta. Na slici vozač drži upravljač vozila. U donjem delu slike na crnoj traci krupnim belim slovima ppiše Dijagnostika upravljačkog sistema na osnovu žalbe.

Preporuka za video

Slika predstavlja naslovnu sliku ka yotube video prikazu - test MAP senzora. na slici je prikaz priključenja mernih pipeta osciloskopa na priključcima MAP senzora. U gornjem delu slike ukoso levo je prikaz električne šeme sistema ubrizgavanja vozila, a desno na beloj pozadini grafički signal sa lambda sonde snimljen na osciloskopu tokom rada senzora. U gonjem levom uglu je logo youtube kanala AE - AutoEdu. U nastavku preko slike belim slovima piše kako testirati MAP senzor. U donjem delu slike preko providne sive trake krupnim belim slovima piše Test MAP senzora. U sredini slike je simbol video plejera na crnoj kvadratnoj površini je beli trougao.
Slika predstavlja link do video klipa koji prikazuje postupak provere servo ulja. Na slici serviser u zaštitnoj plavoj rukavici drži uspravno crnu šipku merača nivoa servo ulja na poklopcu rezervoara. Na mernoj šipki su oznake za minimum i maksimum nivoa ulja. U pozadini se vidi deo motora vozila. U gornjem levom uglu je logo AE autoedu youtube kanala a u nastavku preko slike belim slovima piše kako proveriti servo ulje? U donjem delu slike na sivoj providnoj traci velikim belim slovima piše Provera servo ulja. U centralnom delu je crni pravougaonik sa belim trouglom kao znak video plejera.
Lekcija - Klasičan baterijski sistem paljenja kod OTO motora. Naslovna slika ka multimedijalnoj video lekciji