AutoEdu - naslovna slika

Politika i procedure bezbednosti

Politika, procedure i inspekcije bezbednosti čine radno mesto bezbednijim. To je skup dokumenata koji opisuje načine postupanja u autoservisu u skladu sa zakonima i propisima o bezbednosti. Politika je vodeći princip koji određuje pravac servisa, a procedura je lista koraka potrebnih da se dobije isti rezultat svaki put kada se izvrši zadatak ili aktivnost. Na primer, politika je da serviseri moraju da nose zaštitnu odeću sve vreme dok su u servisu, a procedura je dokument koji opisuje korake za bezbedno korišćenje dizalice.[1][2]

Svaka servisna radionica treba da ima svoj skup politike i procedura. Napisane su da rad u servisu bude u skladu sa zakonima, statutima i propisima i da smanje rizik od oštećenja imovine, nesreća i povreda. Potrebno je da se politika i procedure redovno pregledaju i ažuriraju ako se nešto promeni.[3]

Politika i procedure bezbednosti na radnom mestu u autoservisu. Na slici je laptop gde je na desktopu politika bezbednosti, pored laptopa na stolu su knjiga, sveska, naočare i čaša vode.

Lista nebezbednih postupaka u autoservisu

Inspekcije bezbednosti u autoservisu su koristan način identifikacije nebezbedne opreme, materijala ali aktivnosti kako bi se smanjio rizik od nesreća ili povreda. Periodične i stalne  inspekcije bezbednosti treba redovno sprovoditi. Otkriveni ili uočeni bezbednosni problemi se odmah otklanjaju. Nikada se ne ignorišu ili odlažu bezbednosni problemi.

Neke uobičajene stvari na koje treba obratiti pažnju:
– Predmeti koji blokiraju izlaze u slučaju nužde
– Loše, oštećene ili nedostaju sigurnosne oznake
– Nebezbedno skladištenje zapaljive robe
– Neodgovarajuće skladištenje opasnog otpada
– Opasnosti od spoticanja ili klizanja
– Nered u autoservisu
– Neispravna i nebezbedna oprema i alati
– Nepoštovanje procedure rada
– Neispravni aparati za gašenje požara i sa isteklim rokom trajanja
– Blokiran pristup sigurnosnim strujnim ormanima
– Oštećena lična zaštitna oprema
– Osobe koje ne nose odgovarajuću zaštitnu opremu

Odgovornost svih u servisu je da znaju i poštuju pravila.

Takodje pogledajte

Slika predstavlja link ka stranici sajta Stubna dizalica. Na beloj pozadini prikazana je plava dvostubna dizalica koja je podigla sivi kabriolet sa otvorenim vratima. U donjemdelu slike na crnoj podlozi krupnim belim slovima piše Stbna dizalica.
Pregled stanja podvožja vozila. Slika je link ka stranici
Ispitivanje ispravnosti reglera alternatora. na slici su prikazana dva različita tipa reglera. U donjem delu slike na crnoj traci krupnim belim slovima piše Ispitivanje reglera alternatora

Preporuka za video

Slika je prikaz za video postupak urezivanje navoja. na slici tehničar u sivim zaštitnim rukavicama drži postolje ureznice i urezuje urezivačem navoj na metalni L profil koji je učvršćen u plavu stegu. U desnom delu se vidi deo kompresora vazduha crvene boje. U kornjem levom uglu je plavi logo AE u beloj pozadini a u nastavku piše Urezivanje navoja. U središnjem delu slike je logo youtube plejera crne boje sa belim trouglom. U donjem delu slike je tamno siva providna traka na kome je krupan tekst bele boje Urezivanje navoja.
Slika predstavlja naslovnu sliku za youtube video za Test lambda sonde. Na uklonjenom crnom konetoru lambda sonde sa desne strane slike priključene su dve igličaste crvene pipete a na njih jedna žuta a druga crna pipeta osciloskopa. U pozadini se vidi deo motornog prostora. U gornjem levom uglu slike je logo youtube kanala AE - AutoEdu a u nastavku belim slovima preko slike piše Lambda sonda - testiranje. U donjem delu slike na sivoj providnoj traci krupnim belim slovima piše Test lambda sonde. U sredini slike je logo video plejera kao crna pravougaona površina sa belim trouglom.
Motivi uvođenja ubrizgavanja video lekcija. Naslovna slika ka lekciji na youtube kanalu AutoEdu