Naslovna slika

Test tačke ključanja kočione tečnosti

Test tačke ključanja kočione tečnosti je postupak merenja nivoa vlage u kočionoj tečnosti pomoću testera tačke ključanja. Kočiona tečnost mora da ima dovoljno visoku tačku ključanja da bi se izbeglo isparavanje u kritičnim delovima kočionog sistema kao što su disk i doboš kočnice. U kočionim jedinicama gde se obavlja kočenje, usporavanje vozila se obavlja trenjem i dolazi do enormnog zagrevanja kočionih jedinica. Ako temperatura kočione jedinice prevaziđe tačku klljučanja kočione tečnosti, dolazi do ključanja tečnosti. Posledica ključanja uzrokuje otežani prenos kočionog pritiska i dovodi do otkaza kočionog sistema.

Vlaga smanjuje tačku ključanja kočione tečnosti. Što je veći udeo vlage niža je tačka ključanja. Do 3% se toleriše udeo vlage. Na primer, kočiona tečnost DOT3 bez vlage ima tačku ključanja 205°C, sa 1% vode 188°C, sa 2% 160°C, dok sa 3% smanjiće se na 145°C.

U donjoj tabeli su date tačke ključanja za različite tipove kočione tečnosti (DOT3, DOT4, DOT5, DOT5.1) kod tečnosti bez vlage i sa 2% udela vlage:

Tabela tačke ključanja kočione tečnosti bez i sa 2% vlage za različite vrste kočione tečnosti. tabela je deo postupka Test tačke ključanja kočione tečnosti

Postoje različiti uređaji za merenje tačke ključanja kočione tečnosti, od onih koji na displeju prikazuju granične i izmerenu temperaturu klljučanja do najjednostavnijih koji preko LED indikacije informišu da li je kočiona tečnost dobra ili treba da se meri. Neki testeri mogu da se kalibrišu pomoću čiste destilovane vode.

Test tačke ključanja kočione tečnosti pomoću testera

Postupak za test tačke ključanja kočione tečnosti

Za testiranje tačke ključanja kočione tečnosti, sledite sledeće korake:

Priprema testera ključanja kočione tečnosti, kalibrisanje testera i izvlačenje dela kočione tečnosti iz rezervoara za testiranje kao korak u postupku Test tačke ključanja kočione tečnosti

Priprema za merenje

Špricem iz rezervoara uzeti deo kočione tečnosti i istisnuti u mernu posudu.

Merenje tačke ključanja kočione tečnosti pomoću testera kao korak u postupku Test tačke ključanja kočione tečnosti

Merenje tačke ključanja

Mernu sondu testera umetnuti u uzorak kočione tečnosti. Tester uključiti na napajanje. Obaviti izbor tipa kočione tečnosti i izvršiti merenje tačke ključanja.

Analiza rezultata merenja tačke ključanja kočione tečnosti pomoću testera kao korak u postupku Test tačke ključanja kočione tečnosti

Analiza rezultata merenja

Analizirati dobijenu vrednost tačke ključanja kočione tečnosti. Ako je vrednost niža od dozvoljene obaviti zamenu kočione tečnosti. Isključiti i očistiti tester. Vratiti uzorak kočione tečnosti u rezervoar. Poklopcem zatvoriti rezervoar.

Zašto treba menjati kočionu tečnost

Kočiona tečnost se lako meša sa vodom pri čemu se smanjuje tačka ključanja sa povećanjem udela vode. Propusnost gumenih creva i zaptivki dovode do prodora vlage i mešanje sa kočionom tešnošću. Osim što se smanjije tačka ključanja, vlaga inicira pojavu korozija unutar kočionog sistema. Korozija unutar pokretnih metalnih delova kočionog sistema dovodi do povećanja trenja i neispravnosti u radu. Kočiona tečnost sadrži aditive koji kao inhibitori usporavaju hemijske reakcije korozije. Međutim, vremenom aditivi se troše i njihova zaštita nestaje. Zato kočionu tečnost treba periodično menjati.

Na koliko se menja kočiona tečnost

Zbog prodora vlage i trošenja aditiva proizvođači propisuju redovnu zamenu kočione tečnostina svake 2 do 4 godine u zavisnosti od geografskog područja eksploatacije vozila. Ako se vozilo koristi u suvljoj sredini zamena se obavlja na 4 godine, u umerenim područjima na 3, a u vlažnim na 2 godine.

Takodje pogledajte

Slika predstavlja link ka stranici sajta Pregled glave motora. Na slici serviser u plavim zaštitnim rukavicama desnom drži ravan mašinski metar preko zaptivne površine glave motora, a levom rukom postavlja kalibrisani listić prema dodirnoj površini lenjira i površine glave motora. U donjem delu slike na crnoj traci krupnim belim slovima piše Pregled glave motora.
Dijagnostika upravljačkog sistema na osnovu buke okretanjem upravljača kao link ka stranici. U donjem delu slike na crnoj traci velikim belim slovima ppiše Dijagnostika upravljačkog sistema na osnovu buke
Pregled pogonskog kaiša alternatora. Slika kao link ka stranici Pregled pogonskog kaiša. U donjem delu slike na crnoj traci krupnim belim slovima piše Pregled pogonskog kaiša

Preporuka za video

Slika predstavlja link do video klipa koji prikazuje postupak zamene stabilizatora na vozilu. Na slici serviser u zaštitnim plavim rukavicama obavlja odvijanje vijaka koji drže stabilicator na držač amortizera u prostoru koša desnog prednjeg točka. Serviser u levoj ruci drži nasadni ključ koji je spojen na spoljašnju maticu, a u desnoj ključ koji je postavljen na unutrašnju maticu držača stabilizatora. U gornjem levom uglu je logo AE autoedu youtube kanala a u nastavku preko slike belim slovima piše Zamena stabilizatora. U donjem delu slike na sivoj providnoj traci velikim belim slovima piše Zamena stabilizatora. U centralnom delu je crni pravougaonik sa belim trouglom kao znak video plejera.
Slika predstavlja naslovnu sliku za youtube video - Test senzora stanja. Na slici serviser u zaštitnim plavim rukavicama sa leve strane u levoj ruci drži skinut konektor sa senzora stanja papučice kočnice a u desnoj pipete multimetra. Crnu pipetu je utaknuo u konektor senzora, a crvena slobodno stoji. Na levoj strani slike je zeleni digitalni multimetar gde na displeju piše 0162 megaoma kao vrednost otvorenog kola jer pipete još nisu povezane na senzor. U pozadini se vide papučice kočnice i kvačila. U gornjem levom uglu slike je logo youtube kanala AE - AutoEdu. U nastavku preko slike belim slovima piše Kako proveriti ispravnost preki... U donjem delu slike preko providne sive trake velikim belim slovima piše Test senzora stanja. U sredini slike je četvrtasta crna površina sa belim trouglom kao znak za youtube plejer.
Slika predstavlja naslovnu stranu za youtube video Ultrazvučna kada. Na slici je kadica ultrazvučne kade gde su uronjene do pola četiri benzinske brizgaljke. na brizgaljke su povezani spoljašnji konektori sa belim kablovima. U gornjem levom uglu je logo youtube kanala AE AutoEdu. U nastavku preko slike belim slovima piše Pravilna upotreba ultrazvučne... U donjem delu slike preko providne sive trake krupnim belim slovima piše Ultrazvučna kada. U srednjem delu slike je crno pravougaono polje sa belim trouglam kao znak za video plejer.