Pregled glave motora
Pregled glave motora sledi kada se ona detaljno očisti. Proverava se ravnost spojnih površina, postojanje pukotina, naprsnuća, deformacija i habanjа delova glave motora. Svako ozbiljno oštećenje zaptivača i ventila ukazuje na to da glavu motora treba pregledati i po potrebi popraviti ili zameniti. Na početku se obavlja vizuelni pregled stanja kućišta glave motora, a nakon toga provera ravnosti zaptivnih površina. Na kraju se pomoću jedne od metoda pregleda glava motora na postojanje pukotina.
Vizuelni pregled na pukotine i oštećenja
Prvo se vizuelnim pregledom proverava da ne postoje neka vidljiva oštećenja na odlivku glavе motora. Često krupna oštećenja i deformacije mogu brzo da se otkriju bez primene drugih metoda ispitivanja. Potrebno je pažljivo pregledati spoljašnu površinu i šupljine glave motora na bilo kakva oštećenja ili deformacije. Postojanje udubljenja, ogrebotine i korozije oko prolaza za vodu su znakovi zabrinutosti oko stanja glave motora. Svaku uočenu nepravilnost treba obeležiti, razmotriti stepen oštećenja i utvrditi dalje aktivnosti.
Provera ravnosti zaptivne površine
Nakon vizuelnog pregleda pristupa se proveri stanja zaptivne površine glave motora. Stalni ciklusi zagrevanja i hlađenja mogu da dovedu do krivljenja određenih delova. U delu zaptivnih površina na kućištu glave motora ne sme doći do deformacije. Zaptivke ne mogu da pokriju te neravnine i tu dolazi do prodora rashladne tečnosti, ulja, gubitka kompresije, prodora falš vazduha u usisni vod ili izduvnog gasa na početku izduvnog voda.
Brza provera ravnosti pomoću lenjira i lampe
Pomoću mašinskog lenjira mere se deformacije zaptivne površine glave motora. Jednostavna metoda je upotreba svetlosnog izvora koji se postavlja iza lenjira. Svetlost jasno označi neravnine koje se pojavljuju između lenjira i zaptivne površine. Ovako možemo da procenimo stepen deformacije površine glave motora.
Merenje ravnosti lenjirem i kalibrisanim listićima
Za preciznije utvrđivanje stepena iskrivljenosti koriste se kalibrisani listići. Lenjir se postavi na zaptivnu površinu a kalibrisanim listićem 0,03 mm proverava se zazor između lenjira i ravne ploče. Ako u celoj dužini lenjira ne može da prođe kalibrisani listić onda se nastavlja provera na drugom delu kako bi osigurali čitanje preko cele zaptivne površine glave motora. Kada u nekom delu prođe kalibrisani listić znači da postoji deformacija. Povećavanjem vrednosti listića (0.05 mm, 0.07 mm…) utvrđuje se veličina deformacije. Poslednji listić koji prođe ispod lenjira je veličina deformacije zaptivne površine glave motora. Na kraju se upoređuje očitana vrednost zakrivljenosti sa graničnim vrednostima iz servisnog kataloga za taj motor. Tipična dozvoljena iskrivljenost je do 0.07 mm. Mnogi proizvođači preporučuju zamenu glave motora ako je iskrivljena iznad dozvoljenih granica. Takođe, proverava se ravnost spojnih površina usisnog i izduvnog voda.
Provera se obavlja postavljanjem lenjira po dužini i dijagonalno preko zaptivne površine glave motora (prikaz na donjoj šemi).
Postupak za pregled glave motora
Da biste obavili pregled glave motora, pratite sledeće korake:
Pregled aluminijumske glave motora
Aluminijumske glave motora su lakše od čeličnih ali imaju veći stepen termičkog širenja, što može dovesti do pucanja. Najrizičnije oblasti od pojave pukotina su oko sedišta ventila. Visoke temperature sagorevanje i stalni udari ventila u sedište pri zatvaranju izazivaju pucanje između usisnog i izduvnog sedišta ili neposredno ispod izduvnog sedišta ventila.
Pregrevanje glave motora
Manjak ili nedostatak rashladne tečnosti, neravnomerna cirkulacija rashladne tečnosti unutar glave, veoma siromašna smeša i pogrešan trenutak paljenja dovode do pregrevanja glave motora. Svako pregrevanje dovodi do opasnosti od deformacije i krivljenja kućišta glave motora. Maksimalno dozvoljeno savijanje za aluminijumske glave (0,07 mm) je manje nego za glave od livenog gvožđa (0,1 mm). Proverite preporuke proizvođača za maksimalno dozvoljeno iskrivljenje za motor na kome radite.
Zavrtnje na aluminijumskim glavama motora nikada ne treba popuštati i zatezati kada je metal vruć. To može dovesti do iskrivljenja glave motora usled promene obrtnog momenta zatezanja.
Poroznost odlivka aluminijumske glave motora
Tokom livenja ponekad ostanu mikroskopske pore u odlivku, koje mogu da dovedu do vlaženja na glavi motora. U večini slučajeva, problem vlaženja je samo estetske prirode. Međutim, klijenti možda neće da prihvate ovo objašnjenje jer je za njih mokro mesto na spoljašnjoj strani glave motora izgleda kao curenje.