Naslovna slika

Kočnice – održavanje i popravka

Popravka i održavanje kočnice automobila je u vrhu odgovornosti svakog servisera u cilju sprečavanja nesreća zbog otkazivanja kočnica. Zato se uvek pridržavajte uputstva i procedura proizvođača prilikom servisiranja kočionog sistema.

Kočnice – postupci za održavanje i popravku. Prikaz kočionog sistema izdvojenog od vozila

Kočioni sistem omogućava vozaču da usporava ili zaustavlja vozilo po potrebi. Pri normalnim uslovima vožnje, vozač ima dovoljno vremena da predvidi potrebu i da vozilo postepeno usporava. Međutim, neke situacije zahtevaju brzo korišćenje sistema da bi se izbegla nesreća. U takvim slučajevima ispravnost kočionog sistema je od presudne važnosti sa stanovišta bezbednosti putnika i drugih učesnika u saobraćaju.

Stanje kočionog sistema treba da se proverava redovno ili odmah kada se posumnja da postoji neki problem. Zanemarivanje može dovesti do povećanja troškova popravke i do otkazivanja kočnica tokom vožnje.

Proveru i popravku obavlja stručno lice koje poznaje kočioni sistem, princip rada, elemente i procedure rada. U ovom poglavlju imate mogućnost da se upoznate sa osnovnim preporukama i procedurama za održavanje, ispitivanje ispravnosti i popravku kočionog sistema.

Na slici je pojačavač sile kočenja sa glavnim kočionim cilindrom i rezervoarom kočione tečnosti. Slika je link ka stranici Hidraulični kočioni sistem u okviru teme Kočnice – održavanje i popravka

Hidraulični sistem

Pritiskom na kočionu papučicu u hidrauličnom sistemu se stvara pritisak koji se kroz vodove i creva prenosi pomoću kočione tečnosti do kočionih jedinica. Ispravnost kočnica na vozilu zavisi od ispravnosti hidrauličnog sistema i zato je potrebno obavljati periodičnu proveru, održavanje i popravku svih elemenata sistema. Opširnije

Doboš kočnica - prikaz elemenata. Slika je link ka stranici Doboš kočnice u okviru teme Kočnice – održavanje i popravka

Doboš kočnice

Na vozilima niže i srednje klase često se na zadnjim točkovima nalaze doboš kočnice jer su jeftinije i lako se prilagođavaju parkirnoj kočnici. Zahtevaju redovnu kontrolu istrošenosti kočionih ploča i stanje ostalih elemenata kočnice. Opširnije

Disk kocnica - prikaz elemenata. Slika je link ka stranici Disk kočnice u okviru teme Kočnice – održavanje i popravka

Disk kočnice

Često je zabrinutost vozača da vozilo ima loše zaustavljanje, zanošenje, da se pri kočenju javljaju buka, vibracije, pulsiranje ili propadanje kočione papučice. To je signal da se provere disk kočnice. Opširnije

Odgovornost za popravku kočionog sistema

Od kočiong sistema očekuje se visok nivo bezbednosti i pouzdanosti u radu, od koga zavise životi putnika u automobilu i drugih učesnika u saobraćaju. Za pozdan rad kočnica zadužen je vlasnik i serviser koji održava i popravlja automobil. Vozač kada sumnja u neispravnost kočionog sistema odmah treba da se obrati serviseru i iznese svoje sumnje. Serviser na osnovu zabrinutosti i provere utvrđuje neispravnost na kočnicama. Takođe, tokom redovnog pregleda i održavanja obavezno treba da se proveri stanje kočionog sistema. Ako se tokom provere ukažu nepravilnosti serviser treba bez odlaganja da otkrije i otkloni kvar.

Tokom popravke serviseri treba da se ponašaju odgovorno kako nebi svojim postupkom doveli do kasnijeg otkaza kočnice. Neispravnost na kočionom sistemu usled popravke koja je dovela do nezgode može da ima sudski epilog zbog neodgovornosti i nepoštovanja procedure popravke. Zbog toga, serviser uvek mora da se pridržava procedure proizvođača prilikom servisiranja kočionog sistema. Nikada nemojte da koristite prečice koje mogu da dovedu do nesigurnosti i nesreće tokom vožnje. Pored poštovanja propisane procedure, serviseri treba kvalitetno da odrade održavanje i popravku kočionog sistema. Propusti tokom rada kao labavi zavrtnji, nepritegnuta creva, pogrešno postavljene ili zaboravljene komponente mogu da izazovu nesreću. Serviseri smanjuju odgovornost kreiranjem procesa koji će osigurati da se koraci posla ne zaborave. Uvek treba da imaju na umu da je njihova lična odgovornost pri radu uslov bezbednosti popravljenog automobila.

Bezbednost pri radu na kočionim sistemima

Tokom rada na kočnicama serviser treba da bude svestan rizika koji može da dovede do povrede ili ugrožavanja zdravlja i životne sredine.

Kada je potrebno da se obavi probna vožnja kako bi se ustanovila sumnja klijenta, budite oprezni jer postoji opasnost da je kočioni sistem neispravan koji može da dovede do nesreće tokom testa.

Bezbednost u servisu zavisi od politike organizacije rada. Zatrpan i neuredan servis je potencijalno opasan za rad. Svaki serviser je odgovoran za održavanje radnog prostora. Sve površine treba da su čiste i uredne, bez prosipane tečnosti i ulja. Alat i oprema moraju da budu čisti i ispravni za upotrebu.

Pri radu na kočionom sistemu serviseri moraju da obrate pažnju na upotrebu i skladištenje kočione tečnosti. Takođe, moraju da koriste zaština sredstva i da poštuju proceduru pri radu na kočionim delovima gde se stvara kočiona prašina. Kočiona prašina je kancerogena, a naročito kod starijih tipova vozila gde su se koristio azbest za kočione obloge i pločice. Budite svesni da prilikom popravke, čišćenja i zameni delova kočiona prašina dospeva u okolni vazduh gde može da lebdi i više sati oko mesta popravke. Zato postoji opasnost da serviser ili neka druga osoba koja se tu zatekne udahnu ovu kancerogenu prašinu. Poštujte propisane procedure u postupku održavanja i popravke kočnice.

Svaki otpad koji je nastao nakon servisiranja kočnice mora da se prikupi i odloži prema propisima o odlaganju opasnog otpada.

Takodje pogledajte

Slika predstavlja link ka stranici Tehničko održavanje vozila. Na slici serviser meri nivo ulja motora na mernoj šipki, a u donjem delu slike na crnoj traci krupnim belim slovima piše Tehničko održavanje vozila
Slika predstavlja link ka podkategoriji Senzori. na beloj podlozi grafički je prikazan nacrt vozila i na njemu žute tačke položaja raznih senzora. Svaka žuta tačka na vozilu je crnom linijom povezana prikazom i nazivom odgovarajućeg senzora. U donjem delu slike nacrnoj traci krupnim belim slovima piše Senzori.
Mehanika motora - prikaz klipa i radilice. Slika je link ka stranici Mehanika motora. U donjem delu slike na crnoj traci krupnim velikim belim slovima piše Mehanika motora

Preporuka za video

Zamena šolje amortizera prednjeg vešanja vozila na radnom stolu kao link ka youtube videu.
Slika predstavlja naslovnu sliku za youtube video za Test lambda sonde. Na uklonjenom crnom konetoru lambda sonde sa desne strane slike priključene su dve igličaste crvene pipete a na njih jedna žuta a druga crna pipeta osciloskopa. U pozadini se vidi deo motornog prostora. U gornjem levom uglu slike je logo youtube kanala AE - AutoEdu a u nastavku belim slovima preko slike piše Lambda sonda - testiranje. U donjem delu slike na sivoj providnoj traci krupnim belim slovima piše Test lambda sonde. U sredini slike je logo video plejera kao crna pravougaona površina sa belim trouglom.
Slika predstavlja link ka youtube videu koji prikazuje postupak punjenje klime na vozilu. Na slici su prikazani priključeni ventili stanice za punnjenje na priključnim ventilima klime na vozilu. U gornjem levomuglu je logo youtube kanala AE - AutoEdu. U nastavku belim slovima piše Kako napuniti klimu na vozilu? U donjem delu slike na providnoj sivoj traci krupnim belim slovima piše Punjenje klime na vozilu. U sredini slike je znak za video plejer kao crni pravougaonik sa belim trouglom.