Sistem upravljanja automobila – održavanje i popravka
Sistem upravljanja automobila mora uvek da je pouzdan i ispravan, a to se postiže samo ako se održavanje i popravka obavlja na vreme i prema definisanim procedurama. Ispravan sistem upravljanja je od presudne važnosti za bezbednost vožnje i zadovoljstvo vozača. Dobar i kvaltetan upravljački sistem smanjuje umor vozača tokom vožnje.
Olabavljeni i istrošeni delovi sistema upravljanja mogu prouzrokovati nepravilno upravljanje, zbog čega vozač neprekidno okreće upravljač kako bi zadržao kretanje vozila. Ovo dovodi do preranog zamora vozača. Takođe, ako servo sistem upravljanja radi loše upravljanje je otežano što uzrokuje dodatno naprezanje vozača tokom vožnje.
Ako dođe do otkaza i isključenja neke komponente u sistemu upravljanja, vozač može potpuno da izgubi kontrolu upravljanja što će dovesti do sudara vozila i povrede putnika.
Mehanički sistem upravljanja automobila
Za bezbedno upravljanje važno je da se svi zadaci redovnog održavanja i pregleda izvršavaju po potrebi. Takođe, svi problemi koji se pojave moraju se dijagnostikovati i popraviti čim se pojave. Ako se blagovremeno ne obavi popravka ili se popravka izvrši nepravilno može doći do gubitka kontrole nad vozilom i nesreće. Zato pratite uputstva i procedure propisane od strane proizvođača vozila u delu redovne kontrole i popravke sistema upravljanja.
Uzroci neispravnosti na sistemu upravljanja
Sistemi upravljanja su uglavnom mehanički, pa vizuelni pregledi i fizička merenja čine dobar deo zadataka održavanja i dijagnoze. Mehaničke komponente vremenom se troše, smanjuju funkcionalnost i na kraju otkazuju. Ali kako se uvode sve više elektronski servo upravljači, električni kvarovi postaju sve češći. Senzori su takođe podložni habanju, što rezultira netačnim očitavanjem i neispravnim reakcijama. Žice su podložne oštećenjima i prekidima, kao i labavim ili korodiranim vezama.
Elektronski sistem upravljanja automobila
Kada se suočite sa problemom sistema upravljanja i obavljanjem dijagnoze, važno je uzeti u obzir i mehaničke i električne komponente. Takođe, s obzirom da je sistem vešanja direktno povezan sa sistemom upravljanja i pomaže u održavanju točkova u pravilnoj geometriji, svi problemi tamo mogu uticati na sistem upravljanja. Tako, nekada uzrok u problemu upravljanja može biti zbog neke komponente u sistemu vešanja.
Mere opreznosti pri radu na sistemu upravljanja
Tokom rada na sistemu upravljanja budite pažljivi i obratite pažnju na sledeće:
– Dok motor radi pazite na obrtne delove i kaiševe.
– Tečnost servoupravljača može biti veoma vruća u radu. Preduzmite mere predostrožnosti kako biste izbegli opekotine.
– Sistemi servo upravljača mogu da dostignu radni pritisak od preko 100 bar tokom rada. Uvek sledite uputstvo proizvođača vozila ili opreme kada radite na sistemu.
– Tečnost servo-upravljača je zapaljiva. Uvek ga držite dalje od vrućih izduvnih kolektora, cevi ili katalizatora.
– Servo ulje je agresivno i odmah očistite izlivanje.
– Nosite odgovarajuće hemijske rukavice otporne na toplotu kada radite na vrućim sistemima.
Postupci održavanja, ispitivanja i popravke sistema upravljanja automobila
U nastavku je lista postupaka za rad na sistemima upravljanja sa osnovnim informacijama. Izborom željene procedure pristupate stranici sa detaljnim opisom radnji. Postupci su definisani prema opštim standardima rada na sistemu upravljanja propisanim od strane proizvođača vozila i opreme.