Naslovna slika

Mikrometar

Mikrometar je precizni merni instrument za merenje malih dužina. Najčešći tipovi su spoljašnji, unutrašnji i dubinski mikrometar. Na primer, spoljašnjim se meri prečnik stabla ventila, unutrašnjim prečnik cilindra motora, a dubinskim koliko je klip ispod površine bloka motora.

Mikrometar - spoljašnji, unutrašnji i dubinski za precizno merenje dužina

Spoljašnji (a), unutrašnji (b) i dubinski (c) mikrometar

Kako se koristi mikrometar

Najčešći tip je spoljašnji mikrometar. Ram (nosač) mikrometra je u obliku potkovice. Neki mikrometri na ramu imaju plastične štitnike za prste da bi se sprečilo prenošenje toplote na nosač što može da dovede do širenja metala i da utiče na merenje. Na jednom kraju rama je nakovanj koji se postavlja na jednu površinu mernog objekta. Druga kontaktna merna tačka je pokretno vreteno. Mikrometar meri rastojanje između nakovnja i vretena tako da odgovara dužini mernog objekta.

Vreteno je preko unutrašnjosti čaure u spoju sa bubnjem. Kada se bubanj obrće, pomera se vreteno napred/nazad u zavisnosti od smera obrtanja bubnja. Na čauri se nalazi horizontalna milimetarska skala, a na bubnju vernijer skala. Na kraju bubnja je zaporni točak preko koga se obezbeđuje fino naleganje vratila na mernu površinu. Zaporni točak sadrži kvačilo koje ne dozvaljava da se previše pritegne vratilo jer proklizi. Mikrometar na ramu ima polugu kočnice preko koje može da se nakon merenja obezbedi nepomičnost mikrometra tokom očitavanja merne veličine na skali.

Mikrometar - elementi, delovi. Prikaz i opis svakog elementa na mikrometru

Delovi mikrometra

Bubanj je u spoju sa vretenom preko navoja. Obrtanjem bubnja pomera se vreteno. Mikrometar ima 0,5 mm navoj, što znači da su za pomeraj vratila od 1 mm potrebna 2 puna obrtaja bubnja. Svaka puna rotacija bubnja pomera vreteno za 0,5 mm, te je potrebno 50 rotacija bubnja da bi se pomerlo vratilo 25 mm.

Čitanje mikrometra

Na horizontalnoj skali se nalaze oznake. Gornji niz oznaka prikazuje rastojanje po celom milimetru (1 mm), a donji niz po pola milimetra (0,5 mm). Skala na bubnju je vernijer skala i ima 49 oznaka i vrednost jednog podeoka je 0,01 mm.

Merna skala mikrometra i način čitanja na pomičnoj i obrtnoj skali za merenje male dužine. Prikaz dela mikrometra sa skalama za očitavanje i primer očitavanja jedne veličine u okviru lekcije Mikrometar

Merne skale mikrometra

Kada se mikrometrom obuhvati merna površina, prvo se očitava gornja horizontalna skala koja je vediljiva do bubnja (primer B) 48 mm. Zatim se proverava donji niz horizontalne skale i ako se vidi još jedna donja crta dodaje se 0,5 mm, na našem primeru sada je 48 + 0,5 = 48,5 mm. Nakon toga se očitava vernijer skala na bubnju. Uzima se vrednost koja se poklopila sa srednjom linijom na horizontalnoj skali, na našem primeru to je 45. Pošto vernijer skala prikazuje stoti deo milimetra onda dodajemo 0,45 mm. Konačna vrednost rastojanja na primeru B je 48 + 0,5 + 0,45 = 48,95 mm.

Primeri očitavanja merne vrednosti na mikrometru. Prikaz dela mikrometra sa skalamadva primera izmerene dužine i načina očitavanja u oviru lekcije Mikrometar

Primeri očitavanja na mikrometru

Mikrometar za merenje unutrašnjih mera

Unutrašnji mikrometari služe za merenje unutrašnjih mera. Postoje dva tipa za merenje širine kanala i za merenje prečnika provrta (otvora). Mikrometar za provrte služi za merenje prečnika otvora od 3,5 do 300 mm. Ovaj mikrometar mora da bude samocentrirajući i obično sadrži tri pokretne sonde da bi se obezbedilo merenje u tri tačke. Koristi se za precizno merenje prečnika otvora u mašinskom sklopu u kome leži ležaj ili neki drugi mašinski element uskog tolerantnog polja, kao što je cilindar motora.

Multimetar za precizno merenje prečnika provrta i rupa

Mikrometar za provrte

Takodje pogledajte

Stepen ključ za merenje ugla zatezanja vijka. prikaz stepen ključa. U donjem delu slike na crnoj traci krupnim belim slovima piše Stepen ključ
Vakuum test motora u postupku provere stanja motora. Na slici je manometar, a u donjem delu slike na crnoj traci krupnim belim slovima piše Vakuum test motora. Slika je link ka stranici
Slika predstavlja prikaz zamene kočionog diska. Serviser u zaštitnim plavim rukavicama drži novi zamenjeni kočioni disk na glavčini levog zadnjeg točka vozila. Novi kočioni disk je postavljen ali nije pričvršćen zavrtnjima. U pozadini se vidi deo podignutog vozila na dizalici i braon pod radionice. U gornjem levom uglu je plavi logo youtube kanala AE - AutoEdu. U nastavku belim slovima preko slike piše Zamena zadnjeg kočionog diska. U donjem delu slike na crnoj traci krupnim belim slovima piše Zamena kočionog diska.

Preporuka za video

Zamena šolje amortizera prednjeg vešanja vozila na radnom stolu kao link ka youtube videu.
Slika je naslovna slika za youtube video procedure Skidanje glave motora. Serviser u zaštitnim plavim rukavicama drži ručni odvijač sa nastavkom prislonjen na jedan od zavrtnja glave motora. Glava motora je bez poklopca i vide se ventili sa oprugama. U pozadini se vidi deo radionice sa kolicima za alat i pokretnim stolom na kome je odložen skinuti poklopac glave motora. pod radionice je braon, a zidovi su plavi. U gornjem levomuglu je logo youtube kanala AE - AutoEdu. U nastavku belim slovima piše Kako skinuti glavu motora? U donjem delu slike na providnoj sivoj traci krupnim belim slovima piše Skidanje glave motora. U sredini slike je znak za video plejer kao crni pravougaonik sa belim trouglom.
Slika predstavlja link ka youtube video proceduri Provera rashladne tečnosti. Na slici je prikazan crni poklopac rezervoara rahladne tečnosti / antifriza motora. Na poklopcu žutim slovima piše Coolant. U pozadini se vidi beli rezervoar i deo motora. U gornjem levom uglu je logo AE autoedu youtube kanala a u nastavku preko slike belim slovima piše Kako proveriti rashladnu tečno... U donjem delu slike na sivoj providnoj traci velikim belim slovima piše Provera rashladne tečnosti. U centralnom delu je crni pravougaonik sa belim trouglom kao znak video plejera.