AutoEdu - naslovna slika

Upravljanje opasnim otpadom

Upravljanje otpadom je sprovođenje propisanih mera postupanja sa opasnim otpadom u autoservisima. To podrazumeva postupak sakupljanja, razvrstavanja, skladištenja, čuvanja i predaje opasnog otpada reciklažnim centrima. Upravljanje otpadom se vrši na način kojim se obezbeđuje najmanji mogući rizik po ugrožavanje zdravlja ljudi, životne sredine i bezbednost autoservisa.[1][2]

Sve materije i komponente koje se odbacuju, sakupljaju se kako bi se propisno odložile.
Razvrstavanje skupljenog otpada se obavlja prema katalogu otpada. Otpad može biti neopasan i opasan. Nije dozvoljeno mešanje opasnog otpada sa neopasnim.
Opasan otpad se dalje razvrstava, pakuje u odgovarajuću posudu sa poklopcem i odlaže u posebno skladište koje ispunjava propisane uslove.
Opasan otpad se bezbedno čuva do predaje ovlašćenim operaterima. Firma je odgovorna za opasan otpad čak i nakon što on napusti servis. Samo licenciranim kompanijama za uklanjenje otpada može da se preda odloženi otpad.

Upravljanje opasnim otpadom u autoservisu. Grafički prikaz kontejera za staklo, metal, plastiku i papir.

Tretman opasnog otpada u autoservisu

Tretman opasnog otpada ima prioritet u odnosu na neopasan otpad. Pakuje se u posebnu posudu prema karakteristikama opasnog otpada (toksičan, zapaljiv, eksplozivan i dr.) i obeležava. Zabranjeno je mešanje različitih kategorija opasnih otpada ili sa neopasnim. Zabranjeno je razblaživanje opasnog otpada radi ispuštanja u životnu sredinu.

Posude za skladištenje opasnog otpada treba da su zatvorene i od odgovarajućeg materijala koji obezbeđuje nepropustljivost sa zaštitom od atmosferskih uticaja. Otpad u tečnom stanju se skladišti u kontejnere, burad ili u originalnu ambalažu u kojoj je dopremljena materija koja nakon upotrebe postaje opasan otpad. Ispod buradi sa tečnim opasnim otpadom postavljaju se nepropusne posude kako bi se dodatno sprečilo izlivanje otpada u okolni prostor. Čvrst opasan otpad može da se skladišti u kontejnere ili vreće specijalne namene.

Autoservis mora da vodi evidenciju o količini neopasnog i opasnog otpada. Upravljanje opasnim otpadom smanjuju se troškovi odlaganja na deponije, dobija se bezbedniji i zdraviji radni prostor, smanjuje se opasnost po životnu sredinu i podiže se reputacija firme.

Takodje pogledajte

Slika predstavlja postupak pregleda curenja tečnosti motora. Slika prikazuje donji deo motora podignutog vozila na dizalici. Vidi se da veći deo donjeg dela motora umazan crnim uljem što je znak curenja ulja motora.
Zamena akumulatora na vozilu. U donjem delu slike na crnoj traci krupnim belim slovima ppiše Zamena akumulatora.
Povezani priključci stanice za autoklime na niskopritisni plavi i visokopritisni crveni priključak klime na vozilu.

Preporuka za video

Slika predstavlja naslovnu sliku za video Provera ulja motora. Na slici serviser desnom rukom u zaštitnoj plavoj rukavici hvata žtu ručicu šipke merača nivoa ulja motora. Oko merača vidi se jedan deo motora u motornom prostoru ispod haube vozila. U gornjem levom uglu je logo video youtube kanala AE - AutoEdu. U nastavku preko slike belim slovima piše kako proveriti nivo i kvalitet ulj.... U donjem delu slike na providnoj sivoj traci krupnim belim slovima piše Provera ulja motora. U sredini slike je oznaka youtube plejera, na crnom pravougaonoj površini nalazi se beli trougao.
Provera ravnosti kočionog diska prednjeg desnog točka podignutog vozila na dizalici pomoću komparatera.
Video lekcija -Ubrizgavanje 10 - Filter goriva i zajednički vod. na slici desno je prikaz filtera goriva u preseku a levo tekst opisa lekcije.