Pomoćne dizalice

Pomoćne dizalice služe za podizanje dela vozila sa tla ili podizanje teških komponenata do mesta montaže. Najpoznatija pomoćna dizalica je deo seta za zamenu točka. Ove dizalice se ne smeju koristiti za podupiranje vozila kada se obavlja intervencija ispod vozila. Koriste se samo za podizanje vozila tako da se nakon toga vozilo pažljivo spusti na odgovarajuća postolja.

Postoje tri glavne vrste pogona za pomoćne dizalice: hidraulični, pneumatski i mehanički. Kod hidrauličnih dizalica, ulje pod pritiskom deluje na klip da bi se obavilo podizanje. Pneumatske dizalice koriste komprimovani vazduh za podizanje. Kod mehaničke dizalice koriste se vijci ili zupčanici za stavaranje mehaničke poluge potrebne za podizanje.

Svaka dizalica se mora uvek koristiti prema nameni i u skladu sa uputstvima proizvođača. Potrebno je obavljati redovan pregled da bi se osiguralo njihova sigurnost pri upotrebi.
Uvek koristiti odgovarajući tip dizalice i paziti na maksimalnu nosivost.

Prema nameni i obliku postoje više vrste dizalica.

Podne dizalice

Podne dizalice (krokodil) su nezaobilazne hidraulične dizalice u svakom autoservisu. Montirane su na četiri točka, od kojih su dva pokretna kako bi mogla lakše da se pozicionira za podizanje. Imaju dugu ručicu koja se koristi za upravljanje i stvaranje hidrauličnog pritiska u mehanizmu za podizanje. Ove dizalice su niske i pogodne su za postavljanje ispod vozila.

Podna hidraulična dizalica za podizanje vozila. Slika je deo lekcije Pomoćne dizalice

Podna dizalica

Cilindrične dizalice

Cilindrična dizalica je prenosiva dizalica koja obično ima hidraulični pogon. Prenose se ručno, imaju ručicu preko koje se stavar hidraulični pritisak koji vertikalno iz centra diže polugu sa postoljem.

Cilindrična hidraulična dizalica za podizanje vozila. Slika je deo lekcije Pomoćne dizalice

Cilindrična dizalica

Vazdušne diizalice

Ove dizalice koriste komprimovani vazduh za naduvavanje vazdušnih jastuka. Koriste se kao alternativa podnim dizalicama. Vazdušni jastuci su postavljeni na mobilnu platformu sa dva točka i preko duže ručice se pozicioniraju ispod vozila i povezuju na izvor komprimovanog vazduha. Vazduh pod pritiskom naduvavaju gumene jastuke i preko postolja na vrhu podižu vozilo.

Vazdušna balon dizalica na komprimovani vazduh za podizanje vozila. Slika je deo lekcije Pomoćne dizalice

Vazdušna dizalica

Makazaste dizalice

Makzaste (žaba) dizalice je najčešća vrsta mehaničke dizalice koja je sastavni deo opreme vozila za zamenu točka. Koristi se za podizanje jednog točka vozila. Preko ručice se navija vijak koji deluje na poluge za podizanje u obliku makaza.

Makazasta mehanička dizalica za podizanje vozila. Slika je deo lekcije Pomoćne dizalice

Makazasta dizalica

Dizalice za menjače

Za spuštanje i podizanje menjača koristi se specijalna vrsta dizalice. Ova dizalica je postavljena na postolje sa točkovima i na vrhu ima posebno prilagođenu površinu za sigurno oslanjanje menjača. Obično imaju hidraulični pogon ali mogu biti i na komprimovani vazduh.

Hidraulična dizalica za menjače vozila. Slika je deo lekcije Pomoćne dizalice

Dizalica za menjač

Dizalice za motore

Dizalica (kran) za motor je specijalne izrade za izvlačenje, prenošenje i postavljanje motora na šasiju vozila. Ove dizalice imaju hidraulični pogon, koji preko krana, lanca i kuke podižu motor. Dizalica je postavljena na točkove čime se lako  i bezbedno prenosi motor do mesta odlaganja.

Hidraulična dizalica za motore vozila. Slika je deo lekcije Pomoćne dizalice

Dizalica za motor

Takodje pogledajte

Klešta za pop nitne sa setom pop nitna različite veličine. Slika kao link ka stranici sajta. U donjem delu slike na crnoj traci krupnim belim slovima piše Klešta za pop nitne
Slika predstavlja link ka stranici test balansa snage cilindra u okviru teme Ispitivanje mehanike motora – procena stanja. Na beloj pozadini sa desne strane je kosi prikaz radilice i četiri klipa sa klipnjačom motora. Sa leve strane je grafik merenja balansa cilindra i stubni zeleni grafik nivoa balansa sa četiri cilindra. U donjem delu slike na crnoj traci krupnim belim slovima piše Test balansa snage cilindara
Ispitivanje releja na automobilu. Naslovna slika kao link ka stranici Ispitivanje releja

Preporuka za video

Slika je naslovna slika za youtube video procedure Skidanje glave motora. Serviser u zaštitnim plavim rukavicama drži ručni odvijač sa nastavkom prislonjen na jedan od zavrtnja glave motora. Glava motora je bez poklopca i vide se ventili sa oprugama. U pozadini se vidi deo radionice sa kolicima za alat i pokretnim stolom na kome je odložen skinuti poklopac glave motora. pod radionice je braon, a zidovi su plavi. U gornjem levomuglu je logo youtube kanala AE - AutoEdu. U nastavku belim slovima piše Kako skinuti glavu motora? U donjem delu slike na providnoj sivoj traci krupnim belim slovima piše Skidanje glave motora. U sredini slike je znak za video plejer kao crni pravougaonik sa belim trouglom.
Vakuumsko izvlačenje vazduha iz hidrauličnog kočionog sistema. Naslovna slika ka video postupku Vakuumsko izvlačenje vazduha. U gornjem levom uglu slike je logo youtube kanala AE - AutoEdu. U nastavku preko slike belim slovima piše izvlačenje vazduha iz kočnica v... U donjem delu slike preko providne sive trake velikim belim slovima piše Vakuumsko izvlačenje vazduha. U sredini slike je četvrtasta crna površina sa belim trouglom kao znak za youtube plejer.
serviser u teget radnom odelu i sa plavim zaštitnim rukavicama drži levom rukom narandžasto kućište a desnom kraj ručice moment ključa. Moment ključ je postavljen na zavrtanj glave motora. Motor je na postolju motora. Slika je iz ptičje perspektive te se vidi gornji deo moment ključa, ispod gornji deo motora na postolju i skroz ispod brao pod servisa. U gornjem levom uglu je logo youtube kanala AE - AutoEdu i u nastavku belim slovima piše Kako se koristi moment ključ. U donjem delu slike je providna siva traka sa belim slovima i natpisom Moment ključ. U središnjme delu je znak za video plejer. U crnom kvadratu je beli trougao. Slika je plakat za pokretanje video lekcije.