Provera nivoa i kvaliteta kočione tečnosti / ulja
Zbog sigurnosti u radu kočionog sistema potrebno je da se periodično obavlja provera nivoa i kvaliteta kočione tečnosti / ulja. Kočioni sistem je jedan od najvažnijih uređaja na vozilu u delu bezbednosti i sigurnosti vozila i svih učesnika u saobraćaju. Vozač preko hidrauličnog sistema obavlja zaustavljanje ili usporavanje vozila. Kočioni sistem zavisi od kočione tečnosti. Ona se čuva u rezervoaru u blizini glavnog kočionog cilindra.
Nizak nivo kočione tečnosti / ulja
Ako je nizak nivo kočione tečnosti, vazduh može da prodre u hidraulični sistem što rezultuje da pedala kočnice bude meka, preniska ili da propada. To dovodi do lošeg rada kočnice ili otkaza. Zbog toga je potrebna periodična provera nivoa kočione tečnosti. Kada se uoči niži nivo treba da se dolije i otkrije uzrok gubitka tečnosti. Gubitak kočione tečnosti ukazuje da u sistemu postoji curenje tečnosti ili na vozilima sa disk kočnicama da su istrošene kočione pločice.
Tester kočione tečnosti / ulja za proveru kvaliteta
Tokom provere nivoa, obavlja se i vizuelni pregled stanja kočione tečnosti. Ona treba da bude bistra. Ako je tamna ili mutna, kočiona tečnost mora da se zameni.
Takođe, kočiona tečnost je higroskopna, apsorbuje vodu iz atmosfere. Voda menja svojstva kočione tečnosti i dolazi do pogoršanja rada kočionog sistema. Udeo vlage u kočionoj tečnosti (ulju) ne sme da pređe 3%. Preporuka je da se pri svakoj zameni ulja motora obavi provera stanja kočione tečnosti na vlagu. To može da se obavi pomoću testera, testnih traka ili multimetrom.
Merenje nivoa i stanja kočione tečnosti / ulja
Vozač treba periodično da pregleda nivo i po potrebi da dolije kočionu tečnost. Ako nivo ispod minimuma preporuka je da se obrati serviseru kako bi se utvrdio i otklonio uzrok gubitka tečnosti u kočionom sistemu. U servisu osim nivoa proverava se udeo vlage pomoću odgovarajućeg testera. U nedostatku testera može da se koristi multimetar. Kočioni sistem ima metalne delove i zajedno sa kočionom tečnošću stvara galvansku reakciju. Što je veći udeo vlage jača je galvanska reakcija, odnosno veći je jednosmerni napon između tečnosti i šasije vozila. Ako je izmereni napon veći od 0,3 V onda je udeo vlage veći od 3% i potrebna je zamena kočione tečnosti / ulja.
Da bi ste proverili nivo i kvalitet kočione tečnosti, pratite sledeće korake:
Neka najčešća pitanja
Gde se sipa tečnost / ulje za kočnice?
Kočiona tečnost se sipa u rezervoar na kome se proverava nivo. Prilikom dolivanja pazi se da nivo ne pređe označenu crtu za maksimum.
Koliko često treba da se proverava nivo kočione tečnosti / ulja?
Provera nivoa treba da se obavlja periodično i preporuka je na svaki drugi odlazak na pumpu. Provera je jednostavna i brza jer se svodi na vizuelno posmatranje nivoa kočione tečnosti u rezervoaru u odnosu na oznake za minimum i maksimum.
Kada se menja kočiona tečnost / ulje?
Kočiona tečnost preko gumenih creva i zaptivki lako absorbuje vlagu iz okoline. Vlaga narušava kvalitet tečnosti i opada efikasnost kočionog sistema. Zbog toga, proizvođači propisuju redovnu zamenu kočione tečnostina svake 2 do 4 godine u zavisnosti od geografskog područja eksploatacije vozila. Ako se vozilo koristi u suvljoj sredini zamena se obavlja na 4 godine, u umerenim područjima na 3, a u vlažnim na 2 godine.