Provera na pukotine metodom magneta
Nakon čišćenja i pranja sledi detaljna provera glave motora na pukotine, a jedan od načina provere je metodom magneta. Pukotine u glavi motora su ozbiljan problem koji je relativno čest zbog njihove lagane konstrukcije. Glavni uzrok pojave pukotine je termički stres. Može da nastane usled pregrevanja motora ili smrzavanja rashladne tečnosti. Kada se sumnja da je došlo do oštećenja glave motora obavlja se provera na ravnost spojnih površina, postojanje pukotina, naprsnuća, deformacija i habanje.
Kada nastaju pukotine na glavi motora?
Pojava pukotine u odlivcima su rezultat naprezanja ili istegnuća. Pukotine nastaju usled:
– greške u strukturi odlivka tokom livenja glave motora;
– zamora materijala, prvo nastaju male pukotine koje se šire usled stalnog naprezanja;
– nedostatka krutosti materijala;
– mehaničkog oštećenja od udarca čvrstog, tvrdog predmeta;
– stalnog udara ventila na sedište i loma tankozidnog liva;
– naglog hlađenja zagrejanog dela naletom hladne vode ili vazduha;
– pregrevanja zbog nepravilnog rada sistema za hlađenje motora.
Neke pukotine se mogu otkriti vizuelnim pregledom. Međutim, mnoge se ne mogu videti lako. Kada je pukotina na spoljašnjoj površini može da se locira primenom neke od metoda za otkrivanje pukotina. Međutim, glava motora može da pukne iznutra i jedino metodom pritiska vazduha može da se otkrije.
Postupak provera glave motora metodom magneta
Za proveru postojanja pukotina kod glave motora od livenog gvožđa može da se primeni metod ispitivanja magnetnim česticama (Magnaflux).
Koristi se jak stalni magnet ili elektromagnet. Kada se magnet stavi na glavu motora, magnetno polje se prostire kroz metal između krajeva magneta. Na delu metala gde postoji pukotina stvaraju se polovi magneta a između njih jako magnetno polje. Na blok motora između dva pola magneta posipa se prah od metalnih opiljaka i ako postoji pukotina jako magnetno polje uvuče prah u procep. Na taj način se obeleži pukotina na ispitivanom delu glave motora. Tokom ispitivanja magnet se postavlja u dva različita položaja pod uglom od 90°, jer pukotine koje su u pravcu prostiranja linije magnetnog polja ne reaguju i ne privlače magnetni prah.
Postupak se ponavlja celom dužinom glave motora.
Postoji suva i vlažna metoda. Suva metoda se sastoji od upotrebe praha za gvožđe koji je dostupan u različitim bojama. Vlažna metoda koristi mešavinu tečnog gvožđa i fluoroscentne boje. Za uočavanje pukotine koristi se fluoroscentno svetlo da je osvetli.
Da biste obavili postupak provera glave motora na pukotine metodom magneta, pratite sledeće korake: