Naslovna slika

Merenje gustine elektrolita akumulatora hidrometrom

Merenje gustine elektrolita hidrometrom je metoda za određivanje nivoa napunjenosti i stanje akumulatora. Od gustine elektrolita zavisi stepen napunjenosti akumulatora. Elektrolit potpuno napunjenog akumulatora sastoji se od oko 64% vode i 36% sumporne kiseline. To odgovara specifičnoj gustini od 1.270 kg/l. Kako se baterija prazni, gustina elektrolita se smanjuje. Merenjem specifične gustine elektrolita možemo ustanoviti stepen napunjenosti akumulatora. Hidrometrom merimo specifičnu gustinu elektrolita u akumulatoru.

Merenje gustine elektrolita akumulatora hidrometrom. Prikaz izvlačenja elektrolita iz ćelije akumulatora hidrometrom.

Merenje gustine elektrolita hidrometrom

Kako radi hidrometar za merenje gustine elektrolita

Osnovni hidrometar za akumulator koristi stakleni plovak u staklenoj cevi da bi merio specifičnu gustinu elektrolita. Stiskom i otpuštanjem gumene lopte uvlači se elektrolit u cev. Kad se napuni testnim elektrolitom, plovak pluta u elektrolitu. Dubina na kojoj plovak tone u elektrolitu ukazuje na njegovu relativnu težinu u odnosu na vodu. Vrednost na skali plovka u nivou elektrolita je gustina. Kada je plovak uronjen duboko u elektrolit, specifična gustina je mala (A). Ako plovak pliva visoko u elektrolitu, specifična gustina je velika (B).

Merenje gustine elektrolita akumulatora hidrometrom. Grafički prikaz merenja za dve različite vrednosti gustine elektrolita.

Merenje gustine elektrolita hidrometrom

Kako se meri gustina elektrolita akumulatora hidrometrom

Merenja su moguća samo na akumulatorima koji nisu zapečaćeni i imaju otvore iznad svake ćelije. Ova merenja daju prilično dobar pokazatelj stanja napunjenosti akumulatora. Očitavanja hidrometara ne bi trebalo da variraju više od 0,05 kg/l razlike između ćelija. Veće odstupanje je pokazatelj da je akumulator loš.

Pošto temperatura utiče na specifičnu gustinu materije, očitavanje treba ispraviti za 0,004 za svakih ±10°C, iznad ili ispod 27°C. Većina hidrometara ima ugrađeni termometar za merenje temperature elektrolita. Očitavanje hidrometra može biti pogrešno ako nije korigovano.

Kada gustina elektrolita padne ispod 1.230 kg/l potrebno je napuniti akumulator.

Odnos napunjenosti akumulatora u zavisnosti od gustine elektrolita u postupku Merenje gustine elektrolita akumulatora hidrometrom

Odnos napunjenosti akumulatora od gustine elektrolita

Merenje gustine elektrolita akumulatora hidrometrom – postupak

Da biste obavili merenje gustine elektrolita akumulatora hidrometrom, pratite sledeće korake:

Priprema za merenje gustine elektrolita

Očistiti gornje kućište akumulatora. Izduvati i osušiti deo oko poklopca. Skinuti poklopac i proveriti nivo elektrolita u ćelijama akumulatora. Po potrebi dopuniti ćelije destilovanom vodom. Ako se doda voda, napunite akumulator pre bilo kakvog ispitivanja.

Merenje gustine elektrolita hidrometrom

Uronite crevo u elektrolit prve ćelije. Stisnuti i otpustiti gumenu loptu. Očitati gustinu elektrolita na plovku hidrometra. Zabeležiti rezultat merenja. Ponoviti postupak merenja za sve ćelije akumulatora.

Analiza merenja gustine elektrolita akumulatora

Uporediti izmerene vrednosti gustine elektrolita. Ako je razlika između ćelija veća od 0,05 kg/l, onda je akumulator neispravan. Ako su sve gustine približno jednake uzeti srednju vrednost i na osnovu grafika (tabele) odrediti stepen napunjenosti akumulatora. Odrediti dalje radnje.

Takodje pogledajte

Nasadni ključevi - set sa zapornim ključem i nasadnim elementima različite veličine kao deo ručnog alata. U donjem delu slike na crnoj traci krupnim belim slovima piše Nasadni ključevi
Test curenja cilindra motora automobila. Plavim dvostrukim manometrom priključenim na motor meri se curenje cilindara. U donjem delu slike na crnoj traci krupnim belim slovima piše test curenja cilindra.
Test alternatora osciloskopom i analiza dobijenog grafikona ukazuje na ispravnost alternatora. U donjem delu slike na crnoj traci krupnim belim slovima piše Test alternatora osciloskopom.

Preporuka za video

Slika predstavlja link ka video proceduri Provera opruge ventila. Na slici je zeleni merač za proveru opruge ventila sa kružnim meračem sile potiska. Merač je kao vertikalna stega. Na donjoj fiksnoj ploči postavljena je opruga a preko poluge serviser spušta gornji potisni klip na oprugu sabijajući je. Što se više sabija opruga veća je sila potiska koja može da se očita na meraču potiska sa crnom kazaljkom. Merač se nalazi na radnom stolu sa crnom podlogom i bočnim limom na kome se nalaze šukoi za struju. Iza je zid plave boje.
Slika predstavlja naslovnu sliku za youtube video za Test lambda sonde. Na uklonjenom crnom konetoru lambda sonde sa desne strane slike priključene su dve igličaste crvene pipete a na njih jedna žuta a druga crna pipeta osciloskopa. U pozadini se vidi deo motornog prostora. U gornjem levom uglu slike je logo youtube kanala AE - AutoEdu a u nastavku belim slovima preko slike piše Lambda sonda - testiranje. U donjem delu slike na sivoj providnoj traci krupnim belim slovima piše Test lambda sonde. U sredini slike je logo video plejera kao crna pravougaona površina sa belim trouglom.
Lekcija - Klasičan baterijski sistem paljenja kod OTO motora. Naslovna slika ka multimedijalnoj video lekciji