Test kočione tečnosti refraktometrom
Test kočione tečnosti refraktometrom je postupak za utvrđivanje udela vlage u hidrauličnom kočionom sistemu. Jedna od loših osobina kočione tečnosti da je higroskopna, apsorbuje vodu iz atmosfere. Kočiona tečnost počinje da apsorbuje vlagu od trenutka kada se stavi u sistem. Vlaga iz atmosfere prodire u sistem kroz mikroskopske pore u gumenim crevima, zaptivkama i kada je izložena vazduhu. Problem je veći u područjima sa vlažnijom klimom.
Voda u kočionom sistemu smanjuje njegovu efikasnost. Čak i mala količina vlage prigušuje prenos kočionog pritiska do krajnjih kočionih jedinica ćime se ugrožava bezbednost vozila. Na krajnjim kočionim cilindrima gde se obavlja kočenje, usporavanje vozila se obavlja trenjem i dolazi do jakog zagrevanja kočione tečnosti. Vlaga snižava tačku ključanja kočione tečnosti, dolazi do ključanja i otežanog prenosa kočionog pritiska i otkaza kočnica. Takođe, vlaga podstiče koroziju na unutrašnjim metalnim delovima kočionog sistema. Zbog toga, proizvođači propisuju redovnu zamenu kočione tečnostina svake 2 do 4 godine. Međutim, preporuka je da se redovno provera stanja kočione tečnosti na vlagu. Dozvoljeni udeo vlage u kočionoj tečnosti je do 3%. Kada se tokom provere ustanovi da je udeo veći od dozvoljene vrednosti potrebno je zameniti kočionu tečnost.
Merenje refraktometrom
Jedan od mernih uređaja pomoću kojeg može da se proveri i izmeri prisustvo vode u kočionoj tečnosti je refraktometar. Refraktometar je precizan optički instrument za merenje vlage u kočionoj tečnosti. Brzo i precizno merenje može da se obavi samo iz dve kapi kočione tečnosti.
Pipetom se uzme mali uzorak kočione tečnosti iz rezervoara. Podigne se stakleni poklopac refraktometra i na prizmu se stave jedna do dve kapi. Zatvori se poklopac tako da se tečnost ravnomerno raširi po celoj površini prizme bez vazdušnih mehurića ili suvih područja. Sačekati oko 30 sekundi da se temperatura uzorka izjednači sa okolinom. Preusmeriti refraktometar tako da dnevna svetlost pada na uzorak. Preko okulara posmatra se nivo plavo-bele linije koja ne sme da pređe graničnu vrednost udela vlage u kočionoj tečnosti. Nakon očitavanja pažljivo podignemo poklopac i mekanim vlažnim ubrusom (papirni ubrus ili meka tkanina) očistimo mernu prizmu i poklopac. Nakon sušenja refraktometar odložimo u odgovarajuću kutiju.
Povremeno treba da se kalibriše refraktometar. Za kalibraciju koristimo novu kočionu tečnost iz tek otvorene ambalaže. Na mernu prizmu stavimo dve kapi nove kočione tečnosti i sačekamo 30 sekundi da se temperaturno izjednači sa okolinom. Preko okulara posmatramo položaj merne linije. Preko zavrtnja za kalibraciju podesimo mernu liniju na nulti položaj. Sada je refraktometar kalibrisan ali samo za takvu temperaturu okoline. Kada je temperatura manja ili veća za 5°C mora ponovo da se izvrši kalibracija mernog uređaja.
Postupak za test kočione tečnosti refraktometrom
Zda bi ste obavili test kočione tečnosti refraktometrom, sledite sledeće korake: