Provera osvetljenja vozila
Zbog bezbednosti u vožnji potrebno je obavljati redovnu proveru stanja unutrašnjeg i spoljašnjeg osvetljenja vozila. Sistem osvetljenja omogućava vozaču da noću i u uslovima slabe vidljivosti vidi prostor ispred vozila, da signalizira drugim vozačima i pešacima, kao i bolju vidljivost unutar vozila.
Pregled spoljašnjeg osvetljenja vozila
Spoljašnje osvetljenje vozila se deli na prednje i zadnje. Prednje osvetljenje obuhvata poziciono, oboreno i dugo svetlo, gabaritne svetiljke, pokazivači pravca (migavci), parking svetlo, svetla za maglu i signalna svetla (zaključavanje/otključavanje vozila, alarm…). Zadnje osvetljenje obuhvata poziciono svetlo, stop svetlo, osvetljenje registarske tablice, pokazivači pravca, parking svetlo, svetlo za hod unazad, svetlo za maglu i signalna svetla (zaključavanje/otključavanje vozila, alarm…).
Pregled unutrašnjeg osvetljenja vozila
Unutrašnje osvetljenje uključuje osvetljenje kabine, instrument table, komandne table i dekorativna svetla. Ovo osvetljenje može automatski da se aktivira i gasi pri ulasku u vozilo, gašenju motora, otvaranju prtljažnika i drugim situacijama koje zahtevaju komforni boravak i korišćenje unutrašnjosti vozila.
Provera osvetljenja vozila
Parkirajte vozilo u zatvoren ili senovit prostor kako biste lakše videli svetla. Za proveru spoljašnjeg osvetljenja vozila potrebno je da imate asistenta. Poželjno je da imate listu za proveru da biste bili sigurni da ste sve ispitali.
Kod unutrašnjeg osvetljenja proverite instrument tablu i osvetljenje komandne table. Proverite svetla na krovnom delu karoserije. Obično se preko ručnog prekidača uključuje i isključuje.
Korišćenjem daljinskog ključa otključajte i zaključajte vozilo. Na većini vozila automatski se pali i gasi kabinsko osvetljenje. Proverite ovu funkciju.
Prilikom otvaranja i zatvaranja vrata unutrašnje kabinsko svetlo se automatski aktivira. Proverite sva vrata na vozilu. Takođe, proverite ispravnost osvetljenja prtljažnog prostora.
Da biste proverili osvetljenje vozila, pratite sledeće korake:
Neka najčešća pitanja
Koje vrste auto sijalica postoje?
Postoje nekoliko vrsta auto sijalica:
– Sijalice sa užarenim vlaknom
– Halogene sijalice
– Ksenon sijalice
– LED sijalice
Koje sijalice može da menja vozač?
Vozač može da menja samo klasične sijalice sa užarenim vlaknom.
Gasne sijalice (halogene i ksenon) sme da menja samo stručna osoba u autoservisima. Gasne sijalice usled nestručnog rukovanja mogu da prsnu i da vas ozlede. Takođe, ako se prilikom montaže dodiruje rukama ili zaprlja stakleni deo ovih sijalica, narušava se način eksploatacije i sijalica brzo strada. Obično na mestu zamašćenja dolazi do deformacije stakla što dovodi do prestanka rada. Proizvođači gasnih sijalica (halogene i ksenon) naglašavaju da zamenu mogu da obave samo stručna lica. Po zakonu ne stručna lica ne smeju da rukuju gasnim sijalicama.
Zamenu LED sijalica obavlja stručno lice u autoservisu zbog uvažavanja garancije od strane proizvođača.
Vozač je dužan da redovno proverava ispravnost sijalica na vozilu i da neispravne zameni sam (samo klasične sa užarenim vlaknom) ili stručno lice u autoservisu.
Da li mogu da se zamene originalne sijalice na vozilu drugim tipom?
Po zakonu nisu dozvoljene bilo koje prepravke na vozilu, zamena drugim tipom ili nadogradnja bez obavljenog ispitivanja kod ovlašćenig instituta i dobijanja saglasnosti. Znači, nisu dozvoljene zamene klasičnih sijalica halogenim, ksenon ili LED sijalica; halogene sa ksenon osvetljenjem i dr. Na vozilu mogu da se koriste samo one sijalice koje predvideo i preporučio proizvođač vozila.