Rukovanje kočionom tečnošću
Kočiona tečnost je higroskopska, otrovna i opasna za okolinu i zato treba da se poštuje uputstvo za rukovanje kočionom tečnošću. Sa druge strane, kočiona tečnost je jedna od najvažnijih tečnosti na vozilu i od nje zavisi bezbednost vožnje. Ona mora redovno da se kontroliše i menja. U suprotnom, može doći do oštećenja hidrauličnog kočionog sistema i ugrožavanja bezbednosti.
Kada se kontroliše stanje kočione tečnosti u automobilu
Tokom svake zamene motornog ulja potrebno je pregledati nivo kočione tečnosti. Ako je ispod minimalnog nivoa u rezervoaru, potrebno je identifikovati i ispraviti uzrok niskog nivoa tečnosti. Uobičajeno je da se dopunjavanje kočione tečnosti obavlja samo kada se kočnice popravljaju ili servisiraju.
Uputstvo za rukovanje kočionom tečnošću
Kočiona tečnost ima higroskopska svojstva, što znači da upija vlagu iz svog okruženja. Ako je kočiona tečnost zasičena vlagom, snižava joj se tačka ključanja i raste opasnost od otkazivanja kočionog sistema pri ekstremnim opterećenjima.
Kočiona tečnost treba da se skladišti u originalnom kontejneru na čistom, suvom mestu na sobnoj temperaturi ili ispod nje, poželjno odvojeno od sličnog skladištenja naftnih proizvoda ili tečnih materijala koji se koriste za održavanje. Uvek koristite originalnu ambalažu, koja treba dobro da je zatvorena kako bi se izbegla apsorpcija vode.
Važne napomene pri rukovanju kočionom tečnošću:
– Kočiona tečnost je otrovna i spada u poseban otpad;
– Pažnja prilikom zamene;
– Oštećuje lakove i plastiku. Izlivenu tečnost uvek isperite vodom;
– Staru tečnost skladištiti u posebnim ambalažama i ne mešati sa starim uljem;
– Boja kočione tečnosti ne ukazuje na kvalitet;
– Kočiona tečnost treba da se čuva na suvom, hladnom i dobro provetrenom mestu.
Za odabir, rukovanje, skladištenje i punjenje kočione tečnosti na odgovarajući nivo, sledite sledeće korake: