Alati i oprema za autoservise
Alati i oprema za autoservise su neophodni u procesu održavanja, provere ispravnosti i popravke automobila. Postoje opšti koji se koriste svakodnevno i specijalizovani za specifične popravke na određenim sistemima.
Autoserviseri moraju dobro da poznaju svaki alat i opremu, njihovu svrhu i pravilnu upotrebu. Kada se koriste prema svojoj nameni oni olakšavaju serviserima proces održavanja i popravku vozila.
Svaki autoservis pored opreme za servisiranje automobila mora da ima i zaštitnu opremu. Serviseri su u obavezi da znaju svrhu i način korišćenja zaštitne opreme.
U ovom delu eKnjige AutoEdu bićete upoznati sa vrstama i opisom procedure upotrebe alata, radioničke, merne i zaštitne opreme koji se koriste u autoservisima.
Oprema i alati – pregled tema
Deo e-Knjige AutoEdu Oprema i alati za autoservise daje podelu, vrste i način upotrebe opreme i alata. Ima 4 poglavlja Alati, Radionička oprema, Merna oprema i Zaštitna oprema. Oni obezbeđuju sredstva za rad na vozilima, od podizanja preko pregleda, dijagnostikovanja, popravke i zaštite.
Alati i oprema su sredstva za rad bez kojih ne možete da obavite servisiranje vozila. Zato je od velike važnosti da imate odgovarajuće alate i opremu, da stalno ulažete u nabavku novih jer je to investicija koja se brzo isplati a povećava efikasnost i bezbednost rada u autoservisu. Da bi bili uvek korisni i u funkciji potrebno je da znamo njihovu namenu, upotrebu, da ih redovno čistimo, održavamo i čuvamo na ispravnom mestu.[1]
Bez alata ne možemo da zamislimo bilo koji servisni zahvat na automobilu. Oni su produžena ruka svakog servisera i proširuju sposobnost za obavljanje posla. Alati dolaze u različitim oblicima, veličinama i funkcijama. Postoje opšti i specijalni alati. Opšti alati imaju stndardizovan oblik i veličinu i koriste se u svim granama industrije. Često proizvođači vozila i opreme kreiraju specijalne alate bez kojih ne može da se obavi sigurno servisiranje. To znači da serviseri moraju stalno da dopunjuju svoju kolekciju novim specijalnim alatima.[2]
Sve alate delimo na Ručne, Pneumatske i Električne.
Za uspešan rad u autoservisu neohodna je upotreba određene opreme kao što su dizalice, držači i mnogi stoni alati. Radionička oprema nam služi za pripremu vozila i njegovih delova pre samog servisiranja. Pored pomoći pri radu na vozilu, oprema nam služi i kao bezbedonosni deo u cilju zaštite servisera, vozila i druge opreme. Ovde možete da saznate o najčešćoj opremi koja se koristi u autoservisima, njihovoj nameni, vrstama, načinom upotrebe i bezbednosti pri radu korišćenju.
Jedan od postupaka tokom servisiranja vozila su ispitivanja i merenja tokom utvrđivanja stanja i pronalaženja neispravnosti. Za to nam koristi merna oprema. U zavisnosti od oblasti provere na vozilu, da li je u pitanju mehanika, elektrika ili elektronika postoje razne vrste mernih uređaja.
U ovom poglavlju dat je pregled različitih mernih uređaja koji se koriste u autoservisima. Za svaki merni uređaj dat je opis, šta mere, kako se meri, gde se koriste, način upotrebe i postupak održavanja.
Bezbednost i zdravlje na radnom mestu su obavezujuće za poslodavce i radnike. Autoservis je potencijalno opasno okruženje gde može da dođe do povreda, narušavanje zdravlja, oštećenja opreme i vozila ili do zagađenja životne sredine. Bezbednost i zdravlje na radu su odgovornost svih u autoservisu. Nesreće uglavnom izazivaju ljudi. Da bi ste osigurali bezbednost sebe i drugih, uverite se da ste svesni ispravnih bezbednosnih procedura na svom radnom mestu. Koje su sve bezbedonosne mere u autoservisima koje treba da poštujemo možete saznati u okviru ovog poglavlja.
Zaštitna oprema je obrađena kroz tri teme Lična zaštita, Bezbednost radnog okruženja i Zaštita životne sredine.