Elektronika automobila – dijagnostika i popravka
U okviru poglavlja Elektronika automobila – dijagnostika i popravka saznaćete kako se obavlja ispitivanje i popravka elektronskih sistema i uređaja. Razvoj elektronike nije zaobišao autoindustriju. Uvođenjem strogih propisa o izduvnim gasovima, bezbednosti i sigurnosti proizvođači vozila su razvili mnoge elektronsko kontrolisane sisteme. Konkurecija i zahtevi kupaca su proširili primenu elektronskih sistema u oblasti komfora.
Na vozilima je veliki broj elektronsko upravljivih sistema za kontrolu rada mehaničkih i električnih sistema. Takođe, obavljaju kontrolu i upravljanje određenim procesima na vozilu kao što su bezbednost, zaštita, multimedija i dr.
Autoelektronika u automobilu
Elektronska kontrola rada se obavlja preko mreže elektronskih komponenata. Centralno mesto zauzima Elektronska upravljačka jedinica koja kontroliše i upravlja nekim procesom, prati ispravnost svih komponenata i funkcija, komunicira sa drugim upravljačkim jedinicama i obaveštava vozača o stanju sistema na instrument tabli i informacionom panelu. Preko dijagnostičkog priključka obavlja se komunikacija sa serviserima putem razmene podatake čime se olakšava provera ispravnosti i otkrivanje greške.
Autoelektronika u odnosu na mehaničke i električne sisteme zahteva drugačiji pristup u dijagnostici, otkrivanju neispravnosti i popravci. U ovom delu obrađene su procedure koje upućuju servisere na pravilan redosled radnji u procesu ispitivanja, popravke i zamene delova elektronskih sistema.
Elektronika automobila – pregled tema
Elektronika automobila – dijagnostika i popravka je deo e-Knjige AutoEdu i bavi se procedurama za servisiranje autoelektronike. Ima osam poglavlja Sistemi paljenja, Ubrizgavanje kod OTO motora, Ubrizgavanje kod dizel motora, Automatski menjači, Sistemi stabilnosti, Sistemi bezbednosti, Sistemi zaštite i Sistemi komfora. U svokom poglavlju dati su opisi postupka za dijagnostiku ispravnosti, popravku i zamenu elektronskih komponenata.
Najzastupljeniji elementi eu elektronskim sistemima su senzori. Senzori istog tipa imaju isti postupak ispitivanja bez obzira kom sistemu pripadaju. Zato se u okviru ove grupe predstavljeni opšti senzori i njihove procedure dijagnostike i otklanjanja neispravnosti. Predstavljene procedure su standardizovane i preporučene od strane proizvođača vozila i komponenata.
Sistemi paljenja
U ovom poglavlju obrađeni su postupci održavanja, ispitivanja, popravke i podešavanja svih sistema paljenja kod benzinskih motora. Obuhvaćeni su klasičan sistem paljenja sa mehaničkim prekidačem i razvodom, tranzistorsko paljenje, elektronski sistem paljenja sa razvodom, dvovarnični i jednovarnični sistem paljenja bez razvoda. Predstavljene su dijagnostičke i merne procedure za analizu stanja sistema paljenja.
Postupci servisiranja sistema ubrizgavanja kod benzinskih motora dati su u ovom poglavlju. Elementi sistema su grupisani u podgrupe usis vazduha, dovod goriva, motor i izduvni sistem. Takođe, dat je pregled specifičnog servisiranja pojedinih sistema ubrizgavanja kao što su centralno, indirektno u usisni vod ispred usisnog ventila i direktno ubrizgavanje.
Ubrizgavanje dizel motora
Ovde su predstavljene procedure dijagnostike, merenja, utvrđivanje neispravnosti, zamene komponenata i podešavanje dizel sistema ubrizigavanja. Sve procedure su grupisane prema tipu sistema ubrizgavanja EDC, VP, Pumpa-brizgaljka i Common Rail.
Automatski menjač
Elektronski kontrolisani menjači imaju definisane postupke dijagnostike, održavanja i popravke. Deo servisiranja može da se obavi u opštem a ostali u specijalizovanim servisima za remont menjača.
Sistemi stabilnosti automobila
Sistemi elektronske stabilnosti vozila su obavezna oprema na automobilima i vremenom se samo uvećao obim kontrole i broj sistema. Elektronska kontrola kočenja, proklizavanja, regulacija dinamike vožnje, kontrola brzine i rastojanja su deo sistema koji pomažu vozaču u kontroli stabilnosti automobila tokom vožnje. U ovom delu ova eKnjiga daje postupke ispitivanja i servisiranja elektronskih sistema stabilnosti prema preporukama proizvođača automobila.
Sistemi bezbedosti automobila
U ovom delu eKnjige AutoEdu dati su postupci dijagnostike, ispitivanja i popravke airbeg-a, zatezača pojaseva, oslanjanja, upravljanja, sveobuhvatne zaštite vozila ADAS i drugih elektronskih sistema koji utiču na aktivnu bezbednost automobila, putnika i drugih učesnika u saobraćaju.
Sistemi zaštite automobila
Kako se ispituju, popravljaju i nadograđuju sistemi zaštite automobila (centralno zaključavanje, kodiranje, alarmni sistemi i drugi) možete da saznate u ovom delu Autoelektronike automobila. Dati su postupci za servisiranje preporučeni od strane proizvođača vozila, uređaja i sistema.
Na vozilima je sve veća zastupljenost raznih elektronskih sistema koji pružaju dodatnu udobnost vozačima i putnicima. Multimedija, navigacija i klimatizacija su samo deo sistema komfora koji zahtevaju brižljivo održavanje, ažuriranje i popravku prema tačno utvrđenim procedurama. U ovom delu možete da saznate koje su preporučene procedure za pojedine siteme komfora.
Online kurs autoelektronike
Kroz detaljne opise procedura popravke elektronike automobila možete da unapredite znanja, a primenom proširiti veštine autoelektroničara.
Ključ svakog uspešnog saveta je jasnoća opisa. Trudili smo se da data uputstva budu jednostavna, čitljiva i tačna. Nadamo se da su dati opisi popravke elektronike automobila korisni i da na osnovu toga čitalac lakše može da razume postupak i primeni saznanja na popravku elektronike automobila.
AutoEdu kao eKnjiga i online kurs autoelektronike stalno se dopunjuje novim temama i procedurama popravke. Naš cilj je da vam pružimo informacije koje su potrebne za uspešan rad na održavanju i servisiranju elektronskih sistema na automobilima.